Warning: Creating default object from empty value in /home/netortam/public_html/wp-content/plugins/wpxtreme/wpdk/classes/ui/wpdk-ui-components.php on line 115
SON KONULAR
Buradasınız: Anasayfa > EĞİTİM > Geleneksel Türk Tiyatrosunun Özellikleri

Geleneksel Türk Tiyatrosunun Özellikleri

Geleneksel-Türk-Tiyatrosunun-Özellikleri-Maddeler-Halinde

Geleneksel Türk Tiyatrosunun Maddeler Halinde Özellikleri 

Geleneksel Türk Tiyatrosunun Özellikleri

1.Köylü Tiyatrosu Geleneği

Kırsal bölgelerde ve köylerde görülen, daha çok yöresel yaşamdan  konularını alan seyirlik oyunların biraraya getirdiği tiyatro  geleneğidir. Kökleri çok eskiye dayanır. Bolluk, sevgi, savaş,  kıskançlık, yoksulluk gibi konular işlenir. Köy Seyirlik Oyunu da  denilen bu oyunlar sözlü gelenek içinde yer alır. Oyunların içeriği ve  yapısı, yörelere göre farklılıklar gösterebilir. Oyuncular genellikle  profesyonel değildir. Kılık değiştirme, kişileştirme, maskeler ve müzik  oyun içinde yer alabilir. Köylü tiyatrosu geleneği içinde yer alan  oyunlarda kalıplaşmış sözlerin yanı sıra doğaçlamalar da bulunur.

2.Halk Tiyatrosu Geleneği

Halk tiyatrosu geleneği içindeki oyunların en yaygınları meddah, Karagöz  ve orta oyunudur. Bu oyunlar, köylü tiyatrosu geleneğine göre sosyal  sanat anlayışına ve tiyatroya biraz daha yaklaşmış oyunlardır.  Oyuncular, az çok profesyonel kimselerdir. Bu oyunlar da doğaçlama  geleneğine bağlıdır. Halk tiyatrosu içinde yer alan oyunlar, şehirlerde  belli bir sahne anlayışı içinde sergilenirdi.

3.Batı Tiyatrosu Geleneği

Batılı anlamda tiyatro geleneği Tanzimat Dönemiyle başlamıştır.  Çeviriler, uyarlamalar ve ilk denemelerle kendini gösteren bu gelenek  günümüze kadar olgunlaşarak gelmiştir. Günümüzde de gerek devlet  tiyatroları, gerekse özel tiyatrolar bu geleneği kurumlaştırarak  sürdürmektedir.

Hakkında panoramaharem

Uludağ Üniversitesi Gıda Teknolojileri bölümünde eğitim hayatımı tamamladım. Bilgisayara olan hobimden dolayı 2 yıl bir firmanın web tasarım departmanında çalıştım. HTML, CSS, vBulletin ve Wordpress konusunda bilgi ve tecrübe sahibiyim. Şu sıralar PHP üzerine eğitim almaktayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanlar gereklidir *

*

Scroll To Top