Canlı Bombaların Profili Mete YARAR

[dropcap type=”default”]G[/dropcap]üvenlik Uzmanı Mete Yarar, intihar bombacılarının son dönemlerde profillerinin değiştiğine dikkat çekti. Yarar, “Eskiden Kandil’den giren bir bombacı tüm ayrıntılarına kadar takip edilirdi. Şimdi Suriye’de eğitim görüyorlar. Sayıları arttı ve kontrol dışına çıktılar” dedi.

Ankara’da 37 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından, terör örgütü PKK’nın son dönemlerde düzenlediği saldırılar ve yöntemleri tekrar tartışılmaya başlandı. Teröristler için son dönemlerde Suriye’nin bir bomba eğitim merkezi haline geldiğini kaydeden Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar çarpıcı tespitler yaptı:

“PARA ÜSTÜ BEKLER Mİ?”

“Son dönemlerde Ankara Garı’nda, Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde ve Kızılay Meydanı’nda üç saldırı düzenlendi. Bunlardan ikisi araçla diğeri de bombalı çantalarla yapıldı. Bu saldırılardan birisi hariç ikisinde soru işaretlerim var. Geçmişte canlı bomba profili vardı. Saldırganın geçmişte yaşadığı olaylar, yaşı, boyu, kilosu, sağlık problemleri olmak üzere veriler vardı. Son dönemde ise eski profillere uymuyor. Hatırlayalım, Ankara Garı’nda saldırgan taksiciden para üstü için 1 lirayı bekliyor. Sultanahmet saldırısını yapan da bir hafta önce gidip Göçmen Bürosu’na kaydoluyor.

SURİYE EĞİTİM MERKEZİ OLDU

“Eskiden terör örgütlerinin bombacı diye nitelendirdiği adam sayısı 5 ve 10 kişiyi geçmezdi. Suriye bomba eğitimlerinin yapıldığı bir merkez haline geldi. Oraya eğitim için giden teröristlerin Türkiye’ye döndüğünü biliyoruz. Takip etmemiz gereken bombacı sayısı artık kontrol dışına çıkmış oldu. Eskiden canlı bombalar Kandil’den çıktığı anda istihbarat biriminde fotoğraflarına, isimlerine kadar bilinirdi. Ayrıca canlı bomba profili de değişti. Canlı bombaların değişen profili istihbaratın önündeki en büyük engel.”

GERÇEKTEN CANLI BOMBA MI?

“İntihar yeleği giyen, intihar eylemi içerisinde olduğunu anlar. Ama çantanın veya aracın içerisinde bomba olmuş olması intihar eylemcisi olduğunu göstermez. Son dönemde baktığınızda intihar eylemcisi olmadan da eylem yapma ihtimali varken, şahıslar bombayla beraber ölüyorlar. Yani intihar eylemi yapılacağından haberdar olmadan kendileri de patlatılıyor olabilir.”

FULL TIME-PART TIME TERÖRİST

Full time terörist ile part time yöntemlerle mücadele edemezsiniz. PKK’nın bombayı nasıl patlattığı sorusundan öte , üniversite öğrencilerinin katılımının neden bu kadar fazla olduğu, suç örgütlerini nasıl kontrol etmeye başladıklarına kadar derinlemesine analiz gerektiren bir durum söz konusu. Türkiye’nin işi gerçekten şu anda oldukça zor. Bu işin başlangıcı başka bir ülkede. Türkiye’deki terör faaliyetlerinin lojistik merkezinin Suriye olduğunu biliyoruz. İstihbarat birimleri çift taraflı çalışır. Oysa karşıda bir otorite yok.”

Kaynak:
5/5 - (6 votes)

Yorum yapın