Endnote Nedir?

EndNote, araştırmacılar, akademisyenler ve öğrenciler tarafından bibliyografik referanslarını ve alıntılarını yönetmek ve düzenlemek için yaygın olarak kullanılan bir referans yönetimi yazılım aracıdır. EndNote ile kitaplar, makaleler, konferans tutanakları ve diğer türdeki kaynaklar dahil olmak üzere referanslarınızın bir veritabanını kolayca oluşturabilir ve ardından bu referansları araştırma raporlarınızda ve diğer belgelerinizde bibliyografyalar, metin içi alıntılar ve dipnotlar oluşturmak için kullanabilirsiniz. .

EndNote, çevrimiçi veritabanlarından ve kütüphane kataloglarından referansları içe aktarma, çeşitli stillerde alıntılar ve bibliyografyalar oluşturma ve paylaşım ve senkronizasyon özellikleri aracılığıyla diğer araştırmacılarla işbirliği yapma yeteneği dahil olmak üzere, araştırma sürecinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olabilecek bir dizi özellik sunar. EndNote’u referanslarınızı ve alıntılarınızı yazara, yıla ve konuya göre çeşitli şekillerde düzenlemek için kullanabilir ve ayrıca araştırmanızı takip etmenize yardımcı olması için notlar, etiketler ve diğer meta veriler ekleyebilirsiniz.

Genel olarak EndNote, kaynaklarınızı yönetmeyi ve alıntılamayı kolaylaştırarak zamandan tasarruf etmenize ve araştırmanızın doğruluğunu ve tutarlılığını geliştirmenize yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır.

Endnote bir referans programıdır. Microsoft Word programıyla çok haşır neşir iseniz bu program sizin çok işinize yaramaktadır. Yazdığınız makale, tez ya da akademik yazılara kolayca referans ekleminizi sağlamaktadır. Kullandığınız Microsoft Word programına göre Endnote programınızı da güncel tutmanız gerekmektedir. Programın hem Windows hem de Mac OS X işletim sistemlerine uygunluğu vardır.

Programın Windows sürümünü indirmek için resmi internet sitesine giriş yapıp 30 gün deneme sürümü olarak indirip kurabilirsiniz.

Programın Mac OS X işletim sistemine uygun sürümü olan Endnote X8 indirmek için konu altına yorum yaptığınız vakit indirme linki mail adresinize gönderilecektir.

EndNote Nasıl Kullanılır?

EndNote, araştırmanızı yönetmenize ve organize etmenize yardımcı olmak için çeşitli şekillerde kullanılabilir. EndNote’u kullanmaya başlamak için izleyebileceğiniz bazı temel adımlar şunlardır:

  1. EndNote’u bilgisayarınıza kurun ve hesap oluşturun: EndNote’u resmi sitesinden indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Yazılımı yükledikten sonra, EndNote kitaplığınıza ve diğer özelliklere erişmek için bir hesap oluşturmanız gerekecektir.
  2. Referanslarınızı içe aktarın: Çevrimiçi veritabanlarından ve kütüphane kataloglarından referansları içe aktarabilir veya EndNote’a manuel olarak referans girebilirsiniz. Referansları içe aktarmak için EndNote’taki “İçe Aktar” özelliğini kullanmanız ve içe aktarmak istediğiniz veritabanını veya kataloğu seçmeniz gerekecektir.
  3. Referanslarınızı düzenleyin: Referanslarınızı EndNote’a aktardıktan sonra, yazar, yıl ve konu dahil olmak üzere çeşitli şekillerde düzenleyebilirsiniz. Araştırmanızı takip etmenize yardımcı olması için notlar, etiketler ve diğer meta verileri de ekleyebilirsiniz.
  4. Atıflar ve bibliyografyalar oluşturun: Bir araştırma makalesi veya başka bir belge yazarken, seçtiğiniz alıntı stilinde metin içi alıntılar ve bibliyografyalar oluşturmak için EndNote’u kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, belgenizde alıntı yapmak istediğiniz referansları seçmeniz ve ardından alıntıları ve bibliyografyayı belgenize eklemek için EndNote’taki “Cite While You Write” özelliğini kullanmanız gerekecektir.
  5. Diğer araştırmacılarla işbirliği yapın: EndNote, diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanıza yardımcı olabilecek, EndNote kitaplığınızı diğer kullanıcılarla paylaşma ve senkronize etme yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi özellik sunar. Makalelerin ve diğer kaynakların tam metin sürümlerini hızlı bir şekilde bulmak için EndNote’taki “Tam Metin Bul” özelliğini de kullanabilirsiniz.

Genel olarak EndNote, araştırma sürecinizi kolaylaştırmanıza ve alıntılarınızın ve bibliyografyalarınızın doğruluğunu ve tutarlılığını geliştirmenize yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Bu temel adımları izleyerek EndNote’u kullanmaya başlayabilir ve bu referans yönetim yazılımının avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

5/5 - (6 votes)

Yorum yapın