Facebook Messenger for Mac

[dropcap type=”background”]A[/dropcap]pple Mac OS X Lion sürümü ile bize iMessage uygulamasını tanıttı. iChat’in yerini alan bu uygulama mobil cihazlara da entegre edilmiştir. İşlevi whatsapp ile hemen hemen aynı sayılabilir. Facebook ve OS X in büyük bir mesajlaşma sistemi var. Bu ikisinin bir arada çalışması çok güzel olmaz mıydı? Bu makale de ben size web tarayıcısından Facebook’a bağlanmadan mesajlaşmayı göstereceğim.

Facebook Kullanıcı Adını Bulma

Mesajlaşmayı yapılandırmak için kullanıcı adımızı kullanmamız gerekiyor. Eğer kullanıcı adımızı bilmiyorsak Facebook’a giriş yapıp profil sayfamıza tıklıyoruz. Adres satırında www.facebook.com/username (kendi belirlediğiniz isim görünecektir). Aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.

Facebook Messenger for Mac
Facebook Messenger for Mac

Facebook Messenger’ı Yapılandırma

Facebook kullanıcı adımızı öğrendiğimize göre şimdi yapılandırma ayarlarımıza geçebiliriz.. Sırasıyla aşağıdaki adımları izleyelim. 1. Adım İlk olarak uygulamalar klasöründen iMessage programımızı çalıştıralım. Program çalıştıktan sonra iMessage/Tercihler (Preferences) açalım.

Facebook Messenger for Mac
Facebook Messenger for Mac

2. Adım Tercihler kısmını açtıktan sonra Hesaplar kısmından kullanıcı adımızı tanımlayacağız. Hesaplar kısmına tıkladıktan sonra pencerenin sol alt köşesinde + işaretine tıklayıp tanımlamamızı başlatacağız.

Facebook Messenger for Mac
Facebook Messenger for Mac

3.Adım + butonuna tıkladıktan sonra açılan popup penceresine kullanıcı adı (username) ve vereceğim bilgileri kullanarak hesabımızı yapılandırabiliiriz. Tüm alanları eksiksiz doldurmamız gerekmektedir. – Hesap türü olarak Jabber‘ı seçiyoruz. – Hesap adı olarak kullanıcıadı (username) @chat.facebook.com yazıyoruz – Facebook şifremizi yazıyoruz ve bitti diyoruz ve Facebook otomatik olarak diğer ayarlamaları yapacaktır.

Facebook Messenger for Mac
Facebook Messenger for Mac

4. Adım Artık tercihler panelini kapatabiliriz. iMessage programından Jabber durumumuzun bağlantısı tamamlandıktan sonra Çevirimiçi olarak durumumuz otomatik olarak ayarlanacaktır. Bu süre zarfında bir kaç saniye beklemeniz gerekecektir. Bağlantımız yapıldıktan sonra facebook arkadaşlarımızla sohbet etmeye başlayabiliriz. Sohbet etmek istediğimiz bir arkadaşımızın adını yazdığımızda başka bir özellikte görünüyorsa kişi listenizde göründüğündendir. NOT: iPhone kullanıcıları iMessage özelliğini aktif ettiği vakit bu program üzerinden mesajlaşabilirler. iCloud kimliğini Tercihler kısmından ekleyip uygulamayı kullanabilirsiniz.

Facebook Messenger for Mac
Facebook Messenger for Mac

Bütün hepsi bu kadar. Tüm işlemleri sırasıyla düzgün yaptığımız vakit windows üzerindeki uygulama gibi Mac OS X  Lion sürümleri üzerinde iMessage uygulaması ile Facebook Messenger‘ı kullanabilirsiniz.

Anlatım: Emre YILMAZ

5/5 - (6 votes)

Yorum yapın