Macbook Format Atma

Macbook Format Atma (Macintosh Bilgisayara Format Atma)

Sistem cd’sini bilgisayarınıza takın ve açılana kadar “C” tuşuna basılı tutun. Bilgisayar kendisini sistem cd’sinden başlatacaktır. Sistem cd’sinden açıldıktan sonra disk utility‘e tıklayın. Karşımıza gelen bölümden hard diskinizi seçin. Sonra erase seçeneğinden hard disk’inizi silin. MAC OS EXTENDED journaled seçeneğini seçili tutun. Sağ alt taraftan erase butonuna tıklarsanız hard diskinizi formatlamış olursunuz. Erase menüsünün hemen sağındaki PARTITION kısmından isteğe bağlı olarak hard diskinizi iki veya daha çok bölüme ayırabilirsiniz. Son olarak sistem cd’si bizi yönlendirecektir ve sistemimizi kurmaya başlayacağız. Sistem yüklemesi bittikten sonra Apple logosuna (elma) tıklayıp system preferences’e açıp sharing kısmından network ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Macbook Format Atma
Macbook Format Atma

 

USB Macbook Format Atma

Bir MacBook’u biçimlendirmek için, üzerinde macOS işletim sistemi bulunan önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturmanız icap eder. Önyüklenebilir USB sürücünüz olduğunda şu adımları izleyin:

  1. MacBook’unuzu kapatın.
  2. Önyüklenebilir USB sürücüsünü MacBook’unuzdaki USB bağlantı noktalarından birine takın.
  3. Klavyenizdeki Option tuşunu basılı tutun, arkasından MacBook’unuzu açın.
  4. Başlangıç Yöneticisi göründüğünde, önyüklenebilir USB sürücüsünü seçin ve Enter tuşuna basın.
  5. MacOS Utilities penceresi göründüğünde, Disk İzlencesi’ni seçin ve Sürdür’ü tıklayın.
  6. Disk Yardımcı Programında, MacBook’unuzdaki (çoğu zaman Macintosh HD olarak adlandırılır) dahili sabit sürücüyü seçin ve Sil’i tıklayın.
  7. Sil penceresinde, durağan sürücünüz için bir ad seçin, biçimi seçin (genellikle Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü)) ve Sil’e tıklayın.
  8. Sabit sürücü silindikten sonrasında, Disk Utility’den çıkın ve macOS Utilities penceresinden Install macOS’u seçin.
  9. MacBook’unuza macOS kurulumunu tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

MacBook’unuzu biçimlendirmenin sabit sürücüdeki tüm verileri sileceğini unutmamak önemlidir, bu yüzden işleme başlamadan ilkin önemli dosyaları yedeklediğinizden emin olun.

 

macOS İşletim Sistemi Ücretli Mi?

macOS işletim sistemleri ücretsizdir. Cihazınıza uygun olan sürüm Apple sunucuları tarafından sisteminize ücretsiz indirilebileceği gibi diğer platformlardan da indirilebilir. En sağlıklısı Apple kendi sunucularından indirmek.

macOS USB Tool Hazırlama

macOS USB Tool hazırlamak için önce kullandığınız cihazın desteklediği işletim sistemini bilmeniz gerekiyor. Ondan sonra Windows işletim sistemi üzerinden TransMac programını kullanarak macOS USB Tool’u hazırlayabilirsiniz.

5/5 - (6 votes)

Yorum yapın