MİLGES Nedir?

MİLGES NEDİR?

2014 yılında başlanan Millî Güneş Enerjisi Santrali Geliştirilmesi isminin kısaltmasına MİLGES denir. Bu yazımızda MİLGES projesi kapsamında yapılanları tek tek ele alacağız.

  • ODTÜ (GÜNAM) geliştirme,
  • TÜBİTAK (MAM) Enerji Enstitüsü (EE) evirici geliştirme ve üretim,
  • Bereket Enerji tarafından fotovoltaik güneş hücreleri ve panelleri üretimi,
  • Pilot uygulama olarak Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Ceylanpınar’a 10 MW enerji santrali kurulumu

görevlerini üstlenmişlerdir.
Proje ile Türkiye’nin, fotovoltaik hücrelerin geliştirilmesi ve üretimi, güneş panellerinin üretimi, fotovoltaik merkezi eviricilerin üretimi, güneş enerjisi santrali kurulumu gibi tüm süreçleri yerli ve milli imkanlarla üretebilmesi hedefleniyor. Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi‘nde 60 dönümlük alana yer tahsisi yapılan MİLRES A.Ş, yerli ve milli imkanlarla RES motoru ve ekipmanlarını üretecek. [Ekim 2020]
ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen ve güneş enerji santrallerinde kullanılan dönüştürücü ile yurt dışı bağımlılığı tamamen ortadan kalkacak.

Dev Yatırımlar.

MİLGES PROJESİNDEN GÖRSELLER;

Kaynak

ASELSAN

Askerî Elektronik Sanayi ya da kısaca ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerî haberleşme ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla 1975 yılında kurulan Ankara merkezli savunma sanayisi şirketi.

MİLRES A.Ş

Milli Rüzgar Enerji Sistemi’nin kısaltmasıdır. Türkiye’nin en büyük bütçe ayrılmış arge çalışması. Rüzgar enerji santrallerinin yerli ve milli olarak üretilmesi.

5/5 - (6 votes)

Yorum yapın