iPhone 12 Mini Üretimi Durduruldu Mu?

iPhone 12 Mini Üretimi Durduruldu Mu?

[dropcap type=”background”]T[/dropcap]ayvan’dan gelen haberlere nazaran Apple, iPhone 12 Mini üretimini durdurdu. Ayrıca şirket, ‘mini’ modele ilginin azca olması sebebiyle iPhone 13 mini’yi de iptal etti. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden kabul edilen Apple, 2020 senesinde bir ilki gerçekleştirerek SE veya C takısı olmayan ana iPhone serisini dört değişik model ile karşımıza çıkardı. iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max benzer biçimde adlandırılan bu dört model, haiz oldukları özellikler ve fiyat etiketleriyle değişik ihtiyaçlara hitap ediyorlardı.

Apple, iPhone 12 Mini ile minik ekranlı zeki telefon pazarını canlandırmayı, yeni bir SE model duyurmak yerine ana seriye ‘mini’ model eklemeyi planlıyordu sadece işler, Apple’ın öngördüğü benzer biçimde gerçekleşmedi. Tüketiciler, tüm bunlar 6 inçten büyük iPhone 12 ve 12 Pro modellerine büyük alaka gösteriyor; iPhone 12 Mini, bütün iPhone 12 satışlarının yalnızca yüzde 5’ini oluşturdu. Sonuç; iPhone 12 Mini‘nin üretimden kaldırılmasıyla sonuçlandı. Tayvanlı inceleme firması TrendForce tarafınca paylaşılan bilgilere nazaran Apple, an itibarıyla iPhone 12 Mini üretimini durdurmuş durumda. Üstelik Apple, ‘mini’ başarısızlığının peşinden iPhone 12s veya iPhone 13 ailesinde de bir ‘mini’ modele yer vermeyi düşünmüyor.

Buna nazaran yeni iPhone’lar standart, Pro ve Pro Max benzer biçimde üç değişik model olarak karşımıza çıkacak. Aslına bakacak olursak minik ekranlı, müsait fiyatlı iPhone istek eden bir kitle her zaman bulunuyor sadece iPhone SE (2020) hem bütün zamanların en müsait fiyatlı iPhone modeli olması bununla birlikte günlük ihtiyacı karşılayacak yüksek performanslı bir zeki telefon olması sebebiyle bu kitle tarafınca daha fazlaca tercih ediliyor. Dolayısı ile Apple, yeni bir ‘mini’ model duyurmak yerine yeni bir SE model piyasaya sürmeyi tercih edebilir.

5/5 - (6 votes)

Yorum yapın