Bu İnsanlar da Adam Gibi Adamlar Mete YARAR

Binbaşı Mete Yarar
Mete YARAR
Mete YARAR

Harekat odasında sıradan bir gün. Bugünkü operasyon için son planlamalar ve istihbarat bilgileri paylaşılıyor. Müşterek ortak harekata katılacak olan değişik kuvvetlerden ve disiplinlerden gelen ekipler, planı ayrıntısı ile dinlemeye çalışıyorlar. Herkes hem not alıyor hem de ayrıntıları kafalarına yazmaya çalışıyorlar. Çünkü ani karar vermeleri gerektiği anda kağıda bakmaya zamanları olmayacaktır.

Bilinen bombaların yerleri ve tespit edilen terörist noktaları üzerinden tek tek geçilmeye çalışılıyor. Zaten sorun tespit edilemeyen noktalarda karşılaşılan problemler. Her bir ekip, harekat odasından çıkarken bir kez daha birbirlerinin gözlerinin içine bakıp helalleşiyorlar. Çünkü o kadar ortak operasyona gittiler ki artık bakışlar onlar için yeterli olabiliyor.

                                                                 ***

Çıkışta kapı önünde çay içerek sohbet etmeye çalışıyorlar. Kimse birkaç dakika sonra ne yaşanacağını bilmediği bir operasyona gidecek. Bazıları fazla samimi olmadan bu travmayı atlatmayı kimi de daha fazla sarılarak zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Evet. İşte o muhteşem sokak aralarına girdiler. Tank öndeki barikatları yıktı, arkasındaki kepçeler yolu zırhlı geçiş için açtı. Fakat sorun daha başlamadı bile. Teröristler Nusaybin’de bir tankı havaya uçurmaya çalıştılar fakat yalnızca paletlerine zarar verebildiler. Teröristlerin de beklediği araçlardan inecek olan avcılar (ev araması yapan timler böyle anılıyor), bomba uzmanları AB muadilleri gibi bomba koruma elbiseleri ile olay yerine yaklaşamıyor. Çünkü alan çok büyük ayrıca patlayan bombanın büyüklüğü karşısında o elbisenin bir şey yapmayacağını biliyorlar. Önlerinde tonlarca ağırlıktaki araçların metrelerce yukarı fırladığını görmüş insanlar bunlar.

                                                             ***

Buna rağmen bir adım bile geri atmayacak kadar yürekli insanlar.

İlk ateş hakkından vazgeçip evin içinden ateş etmeyi bekleyen teröristin önünden sıçrayanlar da bu insanlar. Her eve hem bomba temizliği hem de evin içinde gizlenmiş terörist olmadığından emin olmak için girmek zorundalar. Her kapının veya bastıkları yerin altında bir tuzağın olduğunu bilmelerine rağmen ileri adım atabilen yürekli insanlar.

Evet onlar bazılarının dediği gibi para karşılığında görev yapan profesyonel insanlar. Tabiî ki göreve başlarına gelecek tehlikeleri bilerek gidiyorlar. Devlet olmanın gereği kurallar içinde kalarak ellerinin kollarının bağlı olduğunu bilecek kadar da eğitim almış insanlar. Bir çoğu operasyonların başladığı andan itibaren bir veya birkaç kez yaralanmış kişiler. Bugüne kadar yüzlerce arkadaşının cenazelerini kaldırmış insanlar.

                                                             ***

Bazılarının sıklıkla demeye çalıştığı gibi maaş alınca herkesin görevini layıkıyla yaptığı bir ülkede yaşamıyoruz. Bu aslanların yaptıklarını yalnızca para ile açıklamaya çalışsanız inanın size çocuklar bile güler. Aldıkları parayı ben size bir gün için vereyim, orada olmayı tercih bile etmezsiniz. Eve girdiğinizde 18 kabloyu kestikten sonra bile tavanın üzerinize çökmesini kaldıramayabilirsiniz.

Allah rızası için, içinizi rahatlatmak için şu yalanları kendinize söylemekten vazgeçin. Onlar profesyonel insanlar, iyi de maaş aldıkları söyleniyor, biz burada daha az mı tehlikedeyiz sanki, zaten ben polis ve askerden hiç hoşlanmam, ben görevimi yaptım şimdi sıra onlarda, ben işimi iyi yapıyorum o da onların sorunu, bu sorunu kim başımıza sardıysa sorunu da o çözsün, ben mağdurum onlar da mağdur ne demek öğrensinler, iktidar demek sorun çözmek demektir, ben muhalefetim benden ne istediler de vermedim. Buna isterseniz siz de onlarca mazeret ekleyebilirsiniz. Hatta bazılarında haklı olabilirsiniz. Fakat bu, aslan yürekli delikanlıların cesaretleri, onurları, vatan sevgileri ve masumiyetleri karşısında hiçbir şey ifade etmez.

Sizler adam gibi adamsınız biz de buna şahitlik ederiz. Peki sizler geri safta duranlar için ne dersiniz?

Kaynak:

Bordo Bereliler Kimdir?

Bordo Bereliler Kimdir

Öncelikle resmi isimleri özel kuvvetler komutanlığı‘dır.

Bu komutanlık bünyesinde 4 farklı birim bulunur. bunlar: a timleri,b timleri, mak timleri ve dak taburudur. dak taburunun işi sadece doğal afetlerde arama-kurtarma yapmaktır. yani bir nevi akutun askeri versiyonu diyebiliriz. bu taburdakiler, kağıt üstünde özel kuvvetler komutanlığına bağlı olsa da arama kurtarma dışında bir iş yapmaz ve dolayısıyla bordo bere de takmazlar. çünkü özel kuvvetler komutanlığının mottolarından birisi “bordo bere, hak edene” dir.

Bu entrymizde dak taburu dışında kalan 3 birim anlatılacaktır. yani a,b ve mak timleri.
(c timleri de var diye mesaj atan arkadaşlar olmuş, c timleri özel kuvvetler yapılanmasında bulunmamaktadır. eskiden jöh timlerinin yapılanması a-b-c timleri şeklindeydi, sanırım onlarla karıştırdılar.)

Bu 3 farklı birim de gönüllülük esasıyla özel kuvvetlerde görev yapmak üzere başvuran personel arasından seçilir. şimdi gelelim bu timleri açıklamaya:

B timleri: uzman çavuşlar ve astsubaylardan oluşur, timi bir subay ya da astsubay komuta eder. suriye sınırı, güneydoğu gibi bölgelerde görev yapan bordo berelilerin büyük çoğunluğunu bu timler oluşturur. 3,5 – 4 yıl süren uzun ve kapsamlı bir eğitimden sonra göreve başlarlar. aldıkları eğitim son derece yoğun ve bitirilmesi zordur.

A timleri: sadece subay ve astsubaylardan oluşur. aldıkları eğitim, b timlerinin bir kaç gömlek üstünde ayrıca oldukça yoğun ve zorludur. yurt dışı nokta operasyonları, düşman gerisine sızma, gayri nizami harp, istihbarat gibi işler için yetiştirilirler.

MAK timleri:
Muharebe Arama Kurtarma yani kısaca mak olarak adlandırılan bu timler, özel kuvvetlerin de en özelleridir. özel kuvvetler komutanlığında a ve b timleri içerisinde görev yapan personel arasından özel olarak seçilirler ve asli görevleri adları üstünde muharebe sahasında arama kurtarma yapmaktır.
yani diyelim ki düşman bölgesinde vurulan uçaktan bir pilot atladı ama düşmanla çevrili bir bölgede tek başına kalakaldı, ya da farklı bir senaryoda yaralı bir asker düşman bölgesinin içinde kaldı. işte bu noktada bu abiler devreye giriyor, bi şekilde bölgeye girip yaralı ya da esir personeli alıp geri geliyor. bu nedenle hepsinin paramedikal seviyede tıbbi bilgisi de bulunur. Sayıları çok az olmakla birlikte, nato yarışmalarında türkiyeye birincilikleri getiren abiler bunlardır. Yine bu timler, 2006 yılında yunan f16sıyla çarpıştıktan sonra fırlatma koltuğuyla atlayıp kurtulan f16 pilotumuzu; iki tim dolusu ve tam teçhizatlı yunan sat komandolarının elinden cinfikirli bir astsubayımızın sayesinde silah kullanmadan ‘bir şekilde’ alıp türkiyeye getirmişlerdir.

Toplam eğitimlerinin 5 yıldan uzun sürdüğü rivayet edilir ve bundan dolayı sayıları da çok azdır.

Özel kuvvetler komutanlığının hiç şehit vermediği gibi söylemler tamamen şehir efsanesidir. komutanlığın girişinde özel kuvvetler şehitleri anıtı bulunur.
1974’ten bu yana, 24’ü malatyada düşen kargo uçağında olmak üzere 96 bordo bereli şehit düşmüştür. ilk şehit kıbrıs barış harekatında verilmiştir, son şehit ise 2012 yılında şemdinlide şehit düşen uzman çavuş seyit yalçındır.

Hepsi öyle 2mt boyunda herkül gibi adamlar falan değiller tabiki ama fizik,kondisyon, atışlarını vs. gördüğünüzde “bunlar insansa biz neyiz” diye sorarsınız kendinize. örnek için şehit selçuk paker
iyi bir askerde olması gereken bütün bu özelliklerin yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda da ‘farklı’ olduklarını hissettirirler. yoga yapanı da vardır, modern danslara merak salanı da.

Burada yazdıklarım internette doğru kaynaklarda yapılacak bir aramayla bile bulunabilecek şeyler.
ancak ben buradaki asıl sorunu, insanların doğru kaynağı adeta bir kaynak çöplüğüne dönen internet ortamında diğerlerinden ayırt edememesi olarak görüyorum. umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

edit:
17 ekim 2015 tarihi hakkari ikiyaka dağlarında yürütülen operasyona destek için çağırılan bordo berelileri taşıyan helikopterin iniş için tepeye yaklaştığı esnada helikoptere açılan ateş sonucu yarbay ihsan ejdar, astsubay turgay topsakaloğlu ve astsubay samet çakır şehadet mertebesine ulaşmıştır.
ve malesef 17 ekim 2015 itibariyle özel kuvvetler komutanlığının vermiş olduğu şehit sayısı 99’a çıkmıştır.

edit2: 17 ekim 2015’te hakkari’deki saldırıda ağır yaralanan üsteğmen ünal darboğaz, malesef 18 ekim 2015 sabahı şehadete ulaşmıştır.

edit3: kasım 2012’de şehit düşen seyit yalçın’ın tim arkadaşları, sadık aparangil ve caner çelik 4 kasım 2015’te hakkaride girdikleri çatışmada, üstlerine atılan el bombasının etkisiyle kayalıklardan düşerek şehadet mertebesine ulaşmışlardır.
allah mekanlarını cennet etsin.

edit4: 23 ocak 2016’da cizre ilçe merkezinde meydana gelen çatışmada yaralan özel harekat polisini çatışma bölgesinden çekmek için gönderilen özel kuvvetler timinden topçu üsteğmen uğur taşçı yaralı polisi taşıdığı esnada keskin nişancı tarafından vurulmuş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede malesef kurtarılamayarak saat 16.20 sularında şehadete ulaşmıştır.
allah ailesine sabırlar versin

malesef edit 5: 30 ocak 2016 saat 06.00 sularında diyarbakır sur ilçesindeki çatışmada ağır yaralanan piyade uzman çavuş selçuk paker malesef kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak aynı gün saat 15.30’da şehit düşmüştür.

Kaynak: