Kimlik Kartı Telefon Kayıt 2022

Bu makalemizde Yeni Çipli Kimlik Kartı Telefon Kayıt İşleminin nasıl olduğunu sizlere anlatacağız. Bilindiği üzere 2017 yılından itibaren yeni çipli kimlik kartlarına geçiş işlemleri başladı. Bu yeni kimlik kartı ile vize istemeyen ülkelere giriş çıkış işlemleri de kolaylaştı. Sınırımıza yakın bazı ülkelere bu şekilde giriş yapıp gezebilirsiniz.

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)’ın yeni getirmiş olduğu karar ile artık Yeni Çipli Kimlikler üzerinden de yurt dışından getirilen telefonların kayıt işlemleri yapılabilecek. Süreç Pasaport kayıt işlemi ile hemen hemen aynı.

Yeni nesil çoğu telefon çift sim kart desteği sunmakta. Yurt dışı telefon kayıt işlemi sırasında BTK burada da güzel bir yenilik yapıp üç adet IMEI ekleme alanı sunmuş. Burada kullandığınız cihaza göre sim kart seçeneğini de seçebiliyorsunuz.

NOT: Burada yazılanlar bilgi amaçlı olup yapılan işlemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Yurt Dışı Telefon Kayıt İşlemi 2022

Yeni Çipli Kimlik Kartı Telefon Kayıt İşlemini adım adım sizlere anlatıyoruz. Öncelikle e-devlet IMEI kayıt sayfasına buradan giriş yapıyoruz. Bizi aşağıdaki gibi bir bilgilendirme formu karşılıyor. Burada cihazı ne kadar süre sonra ve yurt dışından geldikten kaç gün sonra kayıt yapabileceğimiz yazıyor. IMEI numarasını nasıl öğrenebileceğiniz, cihazı ne kadar süre kullanabileceğiniz maddeler halinde yazmaktadır.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Telefon Kayıt İşlemi

Bilgilendirme formunu okuduktan sonra “Devam Et >” butonuna tıklayıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Kimlik Kartı Telefon Kayıt 2022 Netortami.Net

Bir sonraki aşamada sistem bizden kişisel bilgiler istemektedir. Bu sayfada istenen bilgileri maddeler halinde ve diğer görselleri de ekleyerek devam edeceğiz

#Başvuru Türü: Burada cihazı kimin adına kayıt yapacağınızı seçiyorsunuz. Cihazı kendi adınıza kayıt yapacaksanız “Kendi bilgilerim ile başvuru yapacağım.” seçeneğini seçmelisiniz. Eğer çocuğunuz üzerine kayıt yapacaksanız “Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım.” seçeneğini seçmelisiniz. Biz kendiniz başvuru yapıyormuş gibi işlemlere devam edeceğiz.

** Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım derseniz altta çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını yazacağınız bir alan açılmakta.

#IMEI No 1: Bu bölüme telefonun IMEI numarasını yazıyoruz. Sistem sizi daima yönlendirme üzerine kurulu olduğundan IMEI numaranızı nasıl öğreneceğinizi dikkat çekici kutucuklar içerisine yazmış. Eğer IMEI numarasını nasıl öğrenileceğini bilmiyorsanız *#06# yaparak IMEI numarasına ulaşabilirsiniz. Yeni nesil telefonların Ayarlar > Hakkında bölümünde de IMEI numarası yazmaktadır.

#IMEI No 1 için sim türünü seçiniz: Bu bölümde kullandığınız sim kart modelini seçiyorsunuz. Eğer fiziksel (elle tutulup, gözle görülen) bir kart kullanıyorsanız “Fiziksel Sim” seçeneğini seçmelisiniz. e-sim kullanıyorsanız “Elektronik Sim” seçeneğini seçmelisiniz. Elektronik sim kartları kullandığınız operatörün mağazasına giderek temin edebilirsiniz.

#IMEI No 2: Giriş bölümünde de bahsetmiştik. Yeni nesil çoğu telefon artık çift sim kart desteği sunmakta. Aldığınız cihaz kutulu ise kutu üzerinde de IMEI 2 bölümünü görebilirsiniz. Zaten *#06# yaptığınız sorgulama ekranında da gözükecek. O yüzden telefonunuzda ikinci bir IMEI numarası çıkıyorsa onu da sistem üzerinde yazabilirsiniz.

#IMEI No 2 için sim türünü seçiniz: Kayıt yaptığınız telefonun özelliğine göre bu bölümde “Fiziksel Sim” ya da “Elektronik Sim” seçeneğini seçebilirsiniz.

#IMEI No 3: Sorgulama ekranında üçüncü bir IMEI numarası karşınıza çıkmazsa bu bölümü boş bırakabilirsiniz.

#IMEI No 2 için sim türünü seçiniz: Bir üst seçenekte dediğimiz gibi, üçüncü bir IMEI numaranız yoksa bu bölümü de boş geçebilirsiniz.

Kimlik Kartı Telefon Kayıt 2022 Netortami.Net

Cihaz ilgili bölümleri doldurduktan sonra giriş belgeleri ile ilgili bölümlerin nasıl doldurulacağını maddeler halinde açıklayacağız.

#Yurda Giriş Yapılan Belge Türü: Makalenin başında da bahsetmiştik. Sınırımızda bulunan bazı ülkelere yeni çipli kimlik kartı ile giriş çıkış yapabiliyoruz. Bu makalede de Yeni Çipli Kimlik Kartı Telefon Kayıt İşlemini anlattığımızdan “Nüfus Cüzdanı veya ID Kart” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

#Belgenin Ait Olduğu Ülke: Bu seçenekte “TÜRKİYE” olarak seçim yapılacak.

#Giriş Yapılan Belge No: Burada e-devlet üzerinde yapılan açıklama eski nüfus cüzdanına göre yapıldığından ilk etapta karıştırabilirsiniz. Bizden istediği şey yeni çipli kimlik kartı üzerinde bulunan “Seri No / Document No” bölümü altında yazılan kısım. Zaten İngilizce Document = Belge demek. Daha net açıklamak için bu bölüm ile ilgili görseli aşağıya ekliyoruz.

Kimlik Kartı Telefon Kayıt 2022 Netortami.Net

#Yurda Giriş Tarihi: Bu bölümde Türkiye’ye giriş yaptığınız tarihi yazacaksınız. Sınırdan geçtiğiniz gümrük kapılarında size bunlar damgalı olarak veriliyor. Uçak ile gidiyorsanız, bilet üzerinde bulunan dönüş tarihi sizin Türkiye’ye giriş tarihiniz oluyor.

Bütün bölümleri eksiksiz doldurduktan sonra “Devam Et >” butonuna basıp bir sonraki bölüme geçiyoruz. Bir sonraki bölümde sistem telefon harcını yatırıp yatırmadığımızı kontrol ediyor. Eğer telefon harcı ücretini ödemediyseniz sayfa üzerinde açılan bölümler üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

En kolayı açılan sayfadan internet vergi dairesi bölümüne gidip Kredi Kartı ile ödeme yapmak.

Kimlik Kartı Telefon Kayıt 2022 Netortami.Net

#T.C. Kimlik Numarası: Telefon kayıt işlemi kimin üzerine yapılıyorsa onun T.C. kimlik numarası yazılacak.
#Ad: Telefon Kayıt işlemi yapılan kişinin ismi.
#Soyad: Telefon Kayıt işlemi yapılan kişinin soyismi.
#İl: İkamet ettiğiniz şehir seçilecek.
#Vergi Dairesi / Malmüdürlüğü: Bu bölümde size yakın olan vergi dairesini seçeceksiniz.
#IMEI No: Kayıt işleminde kullanılan cihazın IMEI numarası yazılacak.

Öde butonuna bastıktan sonra sizden Kredi Kartı bilgilerinin istenildiği bir sayfa açılacak. Burada ister kendi adınıza kayıtlı kart, isterseniz başkasının adına olan Kredi Kartı bilgileri ile ödeme işlemini yapabilirsiniz.

Ödeme işlemi yapıldıktan sonra e-devlet üzerinden tekrar “Ödeme Harcını Kontrol Et” dediğiniz vakit sistem direkt sizi bir sonraki sayfa aktaracaktır. Bütün işlemleri eksiksiz ve sorunsuz yaptıktan sonra buradan IMEI numarasını yazıp cihazın kayıt edilip edilmediğini kontrol ediyoruz.

NOT: Burada yazılanlar bilgi amaçlı olup yapılan işlemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Kimlik Kartı Telefon Kayıt 2022 Sıkça Sorulanlar

Kimlik Kartı ile Telefon Kayıt Edilir Mi?

Yeni Çipli Kimlik Kartı ile vizesiz seyahat ettiğiniz ülkelerden getirdiğiniz ya da başka ülkeden aldığınız cihazları e-devlet üzerinden kayıt edebilirsiniz.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Süresi Ne Kadar?

2022 yılı itibariyle yurda giriş tarihinizden itibaren 365 gün içerisinde cihazınızı kayıt ettirebilirsiniz.

2022 Yılı Yurt Dışı Telefon Harcı Ne Kadar?

2022 Yılı Yurt Dışı Telefon Harcı #2.732,40# TL’dir

Yeni Çipli Kimlik Kartı Belge No Nerede Yazıyor?

Yurt dışı telefon kayıt işlemlerinde Yeni Çipli Kimlik Kartı Kayıt İşlemi yapıyorsanız ve sizden belge numarası istiyorsa bu “Seri No / Documen No” bölümünde yazan 9 karakterdir.

E-Devlet Telefon Kayıt

Bu makalemizde Yeni Çipli Kimlik Kartı Telefon Kayıt İşleminin nasıl olduğunu sizlere anlatacağız. Bilindiği üzere 2017 yılından itibaren yeni çipli kimlik kartlarına geçiş işlemleri başladı. Bu yeni kimlik kartı ile vize istemeyen ülkelere giriş çıkış işlemleri de kolaylaştı. Sınırımıza yakın bazı ülkelere bu şekilde giriş yapıp gezebilirsiniz.

e-Devlet IMEI Kayıt Ücreti

2022 Yılı Yurt Dışı Telefon Harcı #2.732,40# TL’dir

5/5 - (12 votes)

“Kimlik Kartı Telefon Kayıt 2022” üzerine bir yorum

  1. Makale için teşekkürler. Gürcistan üzerinden giriş – çıkış yapıp iPhone 13 Pro cihazımı bugün IMEI kayıtlı olarak kullanmaya başladım.

    Yanıtla

Yorum yapın